Acil Kombi Arızası 

Kombiler aynı amaç için kullanılsalar da farklı çeşitte ve özellikte kombiler vardır. Seçim yaparken kullanım yerine uygun seçilmelidir ki acil kombi arızası meydana gelmesin.
Acil kombi arızası meydana gelmemesi için ekstra özelliklerinin yanı sıra kombinin kullanım yeri ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar önemlidir. Yoğuşmalı, hermetik, yarı hermetik ve bacalı olmak üzere kombinin çeşitleri vardır. Bu kombiler kapasite ve çalışma sistemi olarak farklılıklar gösterir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte bu çeşitlere ekstra özellikler de eklenmiştir.

Kombide İstenilen Verimin Alınabilmesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle doğalgaz ile çalışan kombilerde yeteri kadar verim alabilmek için bazı durumlara ve tavsiyelere dikkat edilmesi gerekir:
  • Kombinin kullanılacağı yere uygun olarak seçilmesi gereklidir
  • Belirli standartlara uygun bir şekilde montajı yapılmalıdır
  • Bacalı kombi kullanılıyorsa baca çekişinin düzgün olmasına dikkat edilmelidir
  • Kombiye güç sağlayan elektriğin düzenli gelmesi gerekiyorsa regülatör kullanılması gereklidir
  • Doğalgaz tesisatının, petek ve bağlantılarının gerektiği gibi, doğru şekilde olması gerekir
  • Kullanım yerinin izolasyon durumunun iyi olması önemlidir
  • Kombilerin kullanım kılavuzunda yazan şekilde ayarlanması ve kullanılması gereklidir
  • Bakımları düzenli ve doğru şekilde yapılmalıdır
  • Cihazın olması gerekenden farklı çalıştığı veya beklenmedik bir durumun oluştuğu an acil teknik bilgi talep edilmeli veya servis çağrılmalıdır
Gebze kombi tamir ve bakım servisleri bu konuda 7/24 hizmet vermektedir. Acil durumlarda durumun aciliyeti bildirilmeli, gerekli önlemler alınarak beklenmelidir.

Sık Karşılaşılan Acil Kombi Arızası Ve Nedenleri Nelerdir?

Çok çeşitli sebeplerden dolayı acil kombi arızası meydana gelse de bazıları daha sık karşılaşılan durumlardır:
Kurulum Hataları; Kurulum sırasında meydana gelen hatalar tesisatın en önemli parçalarından biri olan kombileri doğrudan etkiler. Tesisatta bulunan kaçaklar, yanlış plastik boru kaynağının yapılması, hatalı yapılan bir uygulamaya bağlı olarak boru çapının daralması, radyatör vanalarının kaliteli kullanılmaması sonucu meydana gelir. Böyle durumlarda sıva altındaki tesisat hatalarındaki yanlışların tespiti zor olduğundan, sorunun kaynağı kombide aranır.
Kullanıcı Hataları; Kombilerin kullanım kılavuzunda kombi ile ilgili bütün bilgiler yer almasına rağmen yeteri kadar okunmadığı ve bilgi sahibi olunmadığı durumlarda arızalar oluşabilmekte ama genelde reset yapılarak çözülmektedir. En sık karşılaşılan kullanıcı hatalarının başında gaz vanası kapalı iken kombinin çalıştırılması gelir. Bu durumda kombi ancak gerekli düzeltme yapılarak tekrar devreye girer, bunun için telefondan teknik destek alınabilir. Kombinin yaz ve kış modu vardır. Doğru mod ile çalıştırılmazsa arıza oluşabilir. Elektrik kesilmeleri ve voltaj değişikliği durumlarında kombi kapalı duruma getirilmezse de yine kombinin arızalanmasına neden olabilir.
Hermetik Tip Kombilerde Tozlanma; Hermetik bacaya sahip olan kombiler çalışmak için gerekli oksijeni dışarıdan alır. Bu nedenle kombi dışarıdaki tozu kiri içine çekebilir. Bu toz zamanla fan kanatları üzerinde birikerek sese ve sıkışmaya bağlı olarak arızalanmaya, yanma devrelerinde ise verimin düşmesine neden olabilir.
Tesisat Suyunun Kirlenmesi; Tesisat içerisinde su dolaşır ve bu dolaşan suyun kirlenmesine bağlı olarak kombi dönüş filtrelerinde daralma ve sirkülasyon zayıflaması görülür. Bu zayıflama sonucunda da radyatörlerde ısınma problemi meydana gelir. Kombiye uzak radyatörlerin tamamında veya bir kısmında görülen ısınma sorunlarının temeli budur. Bunun için tesisatın dönüş hattı üzerine kombiye yakın olan bir noktada filtre kullanılması kombiyi korur. Bu filtreler kombi bakımı sırasında gelen Gebze kombi tamir ve bakım servisi  tarafından temizlenir.
Kombi arızalarının birçoğu kullanıcı hatalarının yanı sıra kuruluma ve bakımına gelen servisin yanlış uygulamaları ve konu hakkındaki bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Bu nedenle acil kombi arızası meydana gelmemesi için tecrübeli, profosyonel ve güvenilir yerler ile çalışılmalıdır.

Yorumlar (0)

Yorum yaz